Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

ozgecmis

Kriminal Daire Başkanlığı

Cengiz BATI

1.Sınıf Emniyet Müdürü

Kriminal Daire Başkanı​​

 

Kriminal Daire Başkanımız, 1988’de Polis Koleji’den, 1992’de Polis Akademisi’den mezun oldu. İlk görev yeri olan İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarı’nda Komiser Yardımcısı ünvanıyla 1992 yılında başlayıp 2000 yılına kadar Kriminalistik Asistanı ve Uzman olarak grafoloji/sahtecilik ve balistik bölümlerinde incelemeler yapan Başkanımız, 2000-2001 yılları arasında Birleşmiş Milletler Polis Gücünde ilk fiili Kriminal Polis Gücü Laboratuvarının kurucularından oldu ve yönetici olarak çalıştı. 2005 yılı sonunda şark görevi ardından İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarında Balistik Şube Müdürü olarak görev yaptı. 2010 yılı sonunda İstanbul Polis Kriminal Labaratuvarında önce Biyolojik İncelemeler Şube Müdürü ardından İz İncelemeler Şube Müdürü olarak görev yaptı. Devamında İstanbul Şükrü Balcı - Florya Polis Okulunda Olay yeri İnceleme derslerini verdi. 2014 yılından itibaren 4 yıl boyunca Grafoloji ve Sahtecilik Şube Müdürü Vekili ve İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürü olarak görev yapmıştır.

Kriminal alanında pek çok Avrupa Birliği Projesinde ve Birleşmiş Milletler Misyonunda yönetici olarak çalıştı. 2008 – 2010 yılları arasında EULEX - Avrupa Polis Birliği Organizasyonu’nun kurulması projesinde Adli Tıp Bölümü başkanına danışman olarak görev yaptı. Bir çok ülkenin üniversitelerinden almış olduğu kurslar ve vermiş olduğu seminerler ile kariyerinde bir çok adli tıp alanında uzmanlık sertifikası almış olmakla birlikte bilhassa Balistik alanındaki incelemeleri, geliştirdiği yöntemler ve özellikle bilgisayarlı ortamlardaki balistik çalışmaları ile pek çok uluslararası ödülün de sahibi olan Kriminal Daire Başkanımız 25.05.2018 tarihli atama onayı ile Daire Başkanı olarak atanmıştır.

Evli ve 2 çocuk babası olan  Kriminal Daire Başkanımız, İstanbul Üniversitesi Adli Bilimler Enstitüsü yüksek lisans diploması sahibi olup, ileri derecede İngilizce bilmektedir.​

​​​​​​

  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Polis Eşleri Kaynaşma - Yardımlaşma Derneği
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • Polis Radyosu